Odborné články

Aby krční páteř nebolela

Aby krční páteř nebolela

Rozhovor s fyzioterapeutkou Mgr. Kateřinou Klimešovou o zdravotních polštářích (v natáčení Polopatě)
5. listopad 2023 - Polopatě | Česká televize (ceskatelevize.cz)

Jak nebo čím lze krční páteř přetěžovat?

Krční páteř tvoří sedm obratlů. Těla krčních obratlů směrem od hlavy k tělu mohutní, aby lépe zvládala zátěž a poskytovala oporu svalům, které se na ně upínají a které pomáhají udržet hlavu ve vzpřímené pozici a celé tělo v rovnováze. Přetěžování krční páteře může zavinit například omezená funkčnost jiné části pohybového aparátu, ale většinou pramení z nevhodného držení hlavy. Například při denním, mnohahodinovém nepřirozeném předklonu nad displejem mobilu, tabletu, notebooku – obecně při čtení - vzniká tzv. želví krk.

S želvím krkem se objevují i bolesti krční páteře?

Lidé si ani neuvědomují, jak setrváním v nepřirozené poloze přetěžují krční páteř a svaly. Ve vzpřímené poloze by střed ucha měl vždy být přímo nad středem ramenního kloubu. Stává se, že až lidé uvidí svou fotku z profilu, pochopí, že sklon hlavy může souviset s bolestmi či ztuhlostí krku. Při dlouhodobě skloněné hlavě se některé svaly na krku přetěžují, jiné ochabují a tím vzniká svalová nerovnováha, která hůře udržuje správnou polohu hlavy. To má nepříznivý vliv na držení celého těla a přicházejí bolesti. Člověk pak hledá řešení, kterých je zpravidla potřeba víc. Začne dbát na správný sed u stolu, displej ve výšce očí, dopřeje tělu více pohybu a krční páteři cviky, které ji pomáhají udržet v ideálním postavení.

Jaké cviky byste doporučila při práci s počítačem?

Nejjednodušší a nejefektivnější cvik, který můžeme aplikovat hned v kanceláři nebo doma v pracovním prostředí je, že pomalu provedeme předklon hlavy, vrátíme zpátky, úklon. Je důležité, aby ucho šlo přímo na rameno a nebyla tam žádná rotace, na jednu stranu, na druhou, chvíli vždy v pozici vydržíme, aby se svaly protáhly, vrátíme zpět. Potom uděláme půlkruh hlavou po hrudníku, uvolníme krční páteř jiným způsobem. Poslední cvik, který zkombinuje všechny ty předchozí pohyby, představíme si, že náš nos je štětec a malujeme na plátno před sebou ležatou osmičku.

Pomůže změna polohy, občasné natažení na podložku?

Stejně jako například pro bederní páteř není vhodné statické zatížení, tak i krční páteři prospěje změna polohy. Můžeme si pomoci různými rehabilitačními pomůckami. Zajímavou variantou je trakční polštář, který může nahradit ruce fyzioterapeuta v domácím prostředí. Jemným protažením těla odblokuje blokády, uleví bolesti a napětí ve svalech. Díky tomu se protáhnou zkrácené svaly. Relaxace trvá 5-20 minut. Ve variantách existuje provedení na krční, bederní a celou páteř.

Jakou polohu zajistit krční páteři během spánku?

Pro správnou kondici krční páteře je důležité, jak spíme. Pro zdravý spánek je vhodné ležet buď na zádech nebo na boku. Spaní na břiše není ideální, protože způsobuje rotaci krku a záklon hlavy, což může být zdrojem bolestí krční páteře.

Co by měl splňovat polštář pro zdravé spaní?

Polštář pro zdravý spánek by měl splňovat tyto předpoklady: Hlava a páteř by měla být v jedné přímce a krční páteř by měla mít tvar přirozeného zakřivení, což je důležité zejména v poloze na zádech. Oblíbené materiály jako duté vlákno, peří a tzv. paměťová pěna ne vždy splňují tyto požadavky na pružnost. Mohou se slehnout, resp. nedokážou zcela vrátit hlavu do optimální polohy. Novinkou v materiálech je Tensegrity pěna. Díky své pružnosti udržuje takový tvar, aby zajistila rovnou polohu páteře během spánku. Když na ni hlava vyvíjí tlak, pěna ji aktivně vrací zpět do optimální pozice.

Takový polštář se hodí pro každého?

Existují polštáře, které obě správné polohy podporují: Pro spánek na zádech mají polštáře uprostřed vyhloubení pro podporu krční páteře. Pro spánek na boku mají anatomicky tvarované bočnice, které kopírují tvar obličeje a krku a pomáhají stabilizovat hlavu. Díky tomu je páteř v ideální rovné poloze, což je pro spokojený spánek důležité. Správně navržený polštář by měl ulevit od bolesti v krční páteři, ramenou a hlavě, uvolnit napětí krčních svalů. Polštáře umožňují také nápravu vadného držení krční páteře při předsunuté hlavě a při tzv. želvím krku. Důležitou podmínkou, aby polštář splnil účel, také je, že velikost polštáře odpovídá výšce postavy a tvaru krční páteře.

další
Účinky kraniosakrální terapie